Zasianie awaryjne dla domu

zasilanie awaryjne do oświetlenia

Trudno wyobrazić dziś sobie dobrze funkcjonujące, nowoczesne gospodarstwo domowe, działające bez prądu. Lodówki, kuchenki, zegarki, telewizory, komputery… te wszystkie urządzenia nie obędą się bez elektryczności. Na szczęście na co dzień nie ma z tym problemu – nasza sieć energetyczna działa bez większych zarzutów, ale co w wypadku, gdy zdarzą się przerwy w dostawie prądu?

Zobacz: Zmiana oświetlenia w domu dla zdrowia oczu.

Te mogą mieć miejsce podczas prac serwisowych w obrębie sieci, o czym zwykle wcześniej jesteśmy powiadamiani. Gorzej, jeśli mamy do czynienia z awarią. Ta może potrwać dłużej. Coraz częstsze gwałtowne zjawiska atmosferyczne w postaci ulew, burz i wichur mogą uszkadzać sieć i pozbawiać nas elektryczności. Dobrze się na taki wypadek ubezpieczyć, a najlepszą metodą jest zakup agregatu prądotwórczego.

Jaki agregat najlepiej sprawdzi się w domu?

Mamy różne rodzaje agregatów prądotwórczych, od dużych, stacjonarnych, przez agregaty przewoźne, po niewielkie przenośne agregaty. Różnią się one oczywiście mocą, ale też rodzajem paliwa, które wykorzystywane jest do produkcji prądu. Najpopularniejsze są agregaty benzynowe i agregaty na olej napędowy. Dla domu, w charakterze zasilania awaryjnego najlepiej sprawdzi się agregat benzynowy.

Cechy agregatu benzynowego

W przeciwieństwie do agregatów na olej napędowy, agregaty benzynowe są znacznie cichsze i zwykle nieco mniejsze. Modele benzynowe należą też zazwyczaj do tańszych w ofercie producentów. Te właśnie cechy sprawdzają się w warunkach domowych. Jeśli mówimy o wadach, wspomnieć należy o wyższym spalaniu. Różnice są więc właściwie takie same, jak w przypadku silników benzynowych i diesla, stosowanych w samochodach i dobrze znane. Agregaty benzynowe uznawane są też za nieco mniej trwałe. Pamiętajmy jednak, że mówimy o zasilaniu awaryjnym, a więc sytuacjach sporadycznych i wyjątkowych. Z założenia agregat prądotwórczy nie ma pracować przez długi czas w trybie ciągłym, większe zużycie paliwa w agregacie benzynowym nie stanowi wówczas znaczącego problemu.

Eksploatacja agregatu benzynowego

Przede wszystkim należy przestrzegać zapisów instrukcji. Używać odpowiedniego oleju i benzyny o zgodnej z instrukcją liczbą oktanową (zwykle 95). Po określonym czasie pracy warto zrobić też przegląd. Jako że agregat będzie używany okazjonalnie, warto paliwo do niego trzymać w osobnym zbiorniku (specjalnie przystosowanym do przechowywania paliwa – inne stwarzają ryzyko zapłonu paliwa!). Benzyna przechowywana w zbiorniku agregatu prądotwórczego może tracić z czasem właściwości i upośledzać pracę urządzenia.

Sprawdź to czy ledy mogą się przepalić – jeśli masz problem z oświetleniem.

Podsumowanie

Prosty i tani agregat benzynowy sprawdzi się świetnie jako zasilanie awaryjne dla domu. Warto mieć go w zanadrzu, gdy przyjdzie przerwa w zasilaniu. Zamrażarka się nie rozmrozi, a my nie będziemy musieli przerywać zwykłych obowiązków. W czasach, gdy niebezpieczne zjawiska pogodowe są coraz częstsze, dobrze być przygotowanym.