Wymień piec przed sezonem grzewczym. Jak zrobić to z głową i tanio?

wymiana pieca w domu

Wrzesień w naszej strefie klimatycznej przynosi początek sezonu grzewczego. Coraz krótsze dni, coraz dłuższe noce i coraz niżej spadająca temperatura powietrza wymuszają uruchomienie w domach centralnego ogrzewania. Schyłek lata to ostatni dzwonek, by sprawdzić stan instalacji grzewczej. To dobry moment, by rozważyć wymianę starego, nieefektywnego i trującego środowisko pieca na nowoczesne, ekologiczne źródło ciepła.

Dobre ogrzewanie to komfort lokatorów i troska o środowisko

Około połowy Polaków mieszka w domach wolno stojących, szeregowych i tzw. „bliźniakach”, o czym mówią dane Eurostatu. Wszystkie budynki mieszkalne mają kilka ważnych cech wspólnych. Jedną z nich jest odpowiednie dogrzanie pomieszczeń, w których mieszkają ludzie.
Odpowiedni komfort cieplny lokatorom zapewniają jedynie w pełni sprawne urządzenia. Powinny one spełniać aktualne normy, by działały bezpiecznie i nie zagrażały zdrowiu oraz życiu mieszkańców domu.
Dobra instalacja grzewcza to taka, która oprócz zapewnienia komfortu ludziom dba o czystość otaczającego ich środowiska. Chodzi tu o jak najmniejszą ilość zanieczyszczeń, jakie trafiają do powietrza, a które wytwarzane są w procesie spalania niezbędnego do uzyskania energii grzewczej.

Stary piec spala pieniądze, truje powietrze i niszczy zdrowie

Według szacunków blisko 4 miliony polskich domów ogrzewanych jest ciepłem wytwarzanym przez stare kotły lub piece węglowe. To z nich pochodzą zanieczyszczające powietrze pyły i szkodliwe gazy. Piece popularnie zwane kopciuchami, szkodzą zdrowiu ludzi i niszczą środowisko. Według specjalistów to m. in. one przyczyniają się do wzrostu średniej temperatury na Ziemi, czyli powstania globalnego ocieplenia.
Troska o zdrowie własne i swoich najbliższych to główny powód, by zadbać o wymianę starego pieca na nowoczesne źródło ciepła. Ku innowacyjnym rozwiązaniom warto skłonić się również z myślą o środowisku i własnej wygodzie. Nowe, ekologiczne źródło ciepła przyniesie też efekt odczuwalny w portfelu. Nowoczesne piece są łatwiejsze w obsłudze i pracują efektywniej, niż ich poprzednicy starej generacji – są w stanie wykorzystać nawet 90 procent energii zawartej w paliwie emitując przy tym do atmosfery znacznie mniejszą ilość zanieczyszczeń, niż stare kopciuchy.

Modernizacja ogrzewania krok po kroku

Do procesu modernizacji ogrzewania trzeba podejść z głową i rozsądnie go zaplanować. Pierwszym krokiem w realizacji tego przedsięwzięcia powinno być przeprowadzenie oceny energetycznej budynku. Brzmi skomplikowanie, a nie jest to nic innego, niż wyliczenie zapotrzebowania danego obiektu na ciepło. Może ono być uzależnione od kilku czynników, m. in. rodzaju ocieplenia budynku oraz jego powierzchni, który ma zostać ogrzana.

Samo wyliczenie zapotrzebowania na ciepło nie wymaga wybitnych umiejętności. W Internecie dostępne są pomocne w tym zadaniu kalkulatory, z których można skorzystać w każdej chwili i samodzielnie określić, ile energii trzeba wyprodukować, by w domu było ciepło i przyjemnie. Zawsze warto jednak skonsultować się ze specjalistą, by zapewnić mieszkańcom jak największy komfort w zimnych miesiącach jesienno-zimowych.

Krok drugi to wybór metody produkcji ciepła dostosowanej do potrzeb budynku i jego mieszkańców. Na rynku dostępne są nowoczesne piece na różnego rodzaju paliwo: ekogroszek, olej opałowy, gaz i energie elektryczną. Wielu producentów umożliwia też skorzystanie z odnawialnych źródeł energii oferując np. kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Modernizacja z dofinansowaniem i ulgą

Obecnie dostępne są dofinansowania wymiany starych kotłów i pieców na nowoczesne, ekologiczne źródła ciepła. Można ubiegać się o nie m. in. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska lub szukać w funduszach wojewódzkich przyznawanych w ramach programu „Czyste powietrze”.
Warto też wiedzieć, że od roku 2019 można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, a inwestycje związane z ekologią są chętnie kredytowane przez niektóre banki. O taką pożyczkę można zapytać m. in. w Banku Ochrony Środowiska.