Smog w mieście – czas na maskę z filtrem

smog w górach

Wraz z pierwszym chłodem w powietrzu pojawia się smog. To nieodłączny element jesienno-zimowej aury. W wielu miejscowościach sezon na zanieczyszczone powietrze trwa nieprzerwanie od pierwszych dni, gdy rusza ogrzewanie mieszkań aż do późnej wiosny, gdy kaloryfery zaczną stygnąć. Szczęściarze mogą w międzyczasie liczyć na dni, gdy zaciągnął się czystym powietrzem. Pozostali muszą wesprzeć się maską antysmogową.

Powietrze, które szkodzi

Ilość zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu dramatycznie rośnie tuż po rozpoczęciu sezonu grzewczego, o czym każdego roku informują odpowiednie służby. To również czas wzmożonych infekcji – odporność organizmu spada i trudniej mu się bronić przed różnego rodzaju patogenami. A tych w powietrzu zanieczyszczonym dymem z kominów i rur wydechowych naszych aut nie brakuje. To nie tylko często brzydki zapach, ale też szkodliwe dla zdrowia pyły, alergeny, zarodniki grzybów i wirusy.


W dniach, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza znacznie przekracza dopuszczane normy, mieszkańców danych regionów zachęca się, by pozostali w domach i nie otwierali okien. To najprostszy sposób, by nie ryzykować wdychania szkodliwych substancji. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Zakupy, praca i dodatkowe obowiązki to codzienność większości osób. W takich sytuacjach najlepszych przyjacielem staje się maska antysmogowa.

Maska z filtrem – Na jaką się zdecydować?

Na rynku dostępne są maski antysmogowe z dwoma rodzajami filtrów. eramy odpowiednio do rodzaju zanieczyszczeń występujących w regionie, w którym mieszkamy. Każdy patogen ma bowiem inne właściwości i wymaga innego sposobu neutralizacji. Źle dobrany filtr antysmogowy nie będzie ochroną przed szkodliwymi substancjami, a sama maska stanie się bezużytecznym gadżetem.


Maski antysmogowe dostępne na rynku mają filtr HEPA, filtr węglowy lub oba. Która ochrona będzie najskuteczniejsza? Maska z filtrem węglowym pomoże Ci oddychać przefiltrowanym powietrzem bez zanieczyszczeń występujących w formie gazowej. Z kolei maska z filtrem HEPA zatrzyma na zewnątrz różnego rodzaju pyły, grzyby, bakterie i pierwotniaki. Producenci coraz częściej oferują swoim klientom modele, w których zastosowane zostały obie formy ochrony.

Maska antysmogowa – Jak kupować?

Podstawowym kryterium, jakim warto kierować się przy zakupie maski antysmogowej jest przede wszystkim wspomniany wcześniej rodzaj zanieczyszczeń powietrza, przed którym chcemy się ochronić. Drugi ważny element to jej dopasowanie do twarzy. Zwróć uwagę, by maska dobrze do niej przylegała. Jakiekolwiek szczeliny znacznie zmniejszą skuteczność ochrony – będziesz oddychać zanieczyszczonym powietrzem wpadającym bokami, zamiast przez filtr.
Duże znaczenie pod względem komfortu użytkowania będzie miało też przeznaczenie maski. Nieco inne parametry będzie miała ochrona przeznaczona dla sportowców, którzy trenują na zewnątrz, niż maska do noszenia w mieście, w drodze do pracy lub po zakupy.


Kupując maskę antysmogową zwróć uwagę na to, czy ma ona możliwość wymiany filtrów. Pamiętaj, że ich wydajność spada w miarę korzystania z ochrony, jaką Ci dają. Dzięki temu zakupiony model będziesz można nosić znacznie dłużej, nawet przez kilka sezonów. Nie zapomnij tylko o systematycznej wymianie filtrów.