Sezonowe problemy z oskrzelami i płucami – co warto o tym wiedzieć?

smog a zdrowie

Należy wiedzieć, że kaszel i utrudnione oddychanie sygnalizują, że układ oddechowy próbuje poradzić sobie z jakimś wrogiem. Mogą nim być wirusy przeziębienia lub grypy, bakterie, ale także różne cząsteczki znajdujące się w powietrzu. Szkodą układowi oddechowemu i powodują w efekcie chorobę. Oto schorzenia o których warto powiedzieć:

1) Astma oskrzelowa – należy wiedzieć, że narażają na nią szkodliwe cząsteczki zawarte w powietrzu. Na zewnątrz trują nas między innymi: węglowodory aromatyczne (których głównym źródłem jest ruch uliczny, zwłaszcza częste o tej porze korki), cząsteczki sadzy (powstające w wyniku palenia w piecach węglem), tlenki azotu (emitowane na przykład przez zakłady przemysłowe). W domu – między innymi chemiczne opary emitowane przez środki czystości, ale też zanieczyszczenia przedostające się z zewnątrz. Możemy podejrzewać u siebie astmę, jeśli nasze duszności i kaszel mają napadowy charakter, pojawiają się rano lub w nocy albo w odpowiedzi na coś – wysiłek fizyczny, zimne powietrze, kontakt z zwierzakiem. Mamy normalną temperaturę, nie występuje u nas gorączka. Kiedy zaczniemy kasłać i mieć duszności, usiądźmy i pochylmy się, opierając łokcie na udach – tzw. pozycja woźnicy ułatwi nam oddychanie. Pamiętajmy o tym, aby zażywać witaminę D (najlepiej po konsultacji z lekarzem) – udowodniono, że u osób, które borykają się z astmą, poprawia pracę płuc. Przeciętna zalecana dawka to 800-2000 IU. Pulmonolog i alergolog może zalecić nam 2 rodzaje leków: do codziennego stosowania (między innymi glikokortykosteroidy) i doraźnie, przy ataku (między innymi Beta2-mimetyki).

2) Zapalenie oskrzeli – należy wiedzieć, że przy obniżonej odporności wirusy przeziębienia i grypy mogą objąć dalsze partie dróg oddechowych. Natomiast rzadziej oskrzela zostają zaatakowane przez bakterie. Typowy jest mokry kaszel i odkrztuszanie białawej, żółtej lub zielonkawej plwociny. Charakterystyczne jest to, że mimo gorączki i bólu mięśni zostaje zachowany węch i smak. Lekarz zaleci nam leżenie w łóżku, picie dużej ilości płynów, ewentualnie leki zmniejszające lepkość wydzieliny i ułatwiające jej odkrztuszanie, a także rozkurczające oskrzela, antybiotyk.

3) Przewlekła obturacyjna choroba płuc – może być ona odpowiedzią układu oddechowego na zanieczyszczenia powietrza lub dym tytoniowy (również biernie wdychany). Należy wiedzieć, że duszności są spowodowane zaleganiem powietrza w płucach i utrudnionym wydechem. Kaszel i odkrztuszanie pojawiają się przeważnie rano. Mamy wówczas normalną temperaturę. Pulmonolog może nam zalecić doraźnie leki rozkurczające oskrzela, do tego ćwiczenia oddechowe, a jeśli palimy – nakazać rzucenie palenia.