Ranking oczyszczaczy powietrza do domu

Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym, przypominamy sobie o problemie zanieczyszczonego powietrza. Część z nas posiada już odpowiedni oczyszczacz, ale myślimy już o zmianie na lepszy model. Inni dopiero noszą się z zamiarem zakupu takiego urządzenia. Sprawdzamy, na które oczyszczacze powietrza warto zwrócić uwagę. 

Spadek temperatury zwiększa zapotrzebowanie na ciepło, co pociąga za sobą konieczność dogrzewania pomieszczeń. Niestety w polskich domach często używa się paliw niskiej jakości, a w skrajnych przypadkach nawet śmieci. Sprawia to, że powietrze ma nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także jest nasycone pyłem utrudniającym oddychanie. Smog jest również przyczyną wielu chorób niekończenie związanych tylko z drogami oddechowymi. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza prowadzi do nowotworów płuc i innych organów, zaburzeń krążenia krwi, astmy oraz może być powodem ogólnego rozbicia, przewlekłego bólu głowy czy apatii. 

Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera w Polsce 46,3 tys. osób. Niestety polskie miasta wiodą prym w rankingach najbardziej zanieczyszczonych metropolii. Według rankingu przygotowanego w kwietniu 2021 roku przez serwis Airly, w 20 najbardziej zanieczyszczonych miastach świata, znalazła się Łódź (16), Katowice (19) i Kraków (20). Mając na uwadze powyższe, warto pomyśleć zakupie oczyszczacza powietrza. Urządzenie to pozwala pozbyć się nie tylko szkodliwych pyłów, ale także alergenów, nieprzyjemnych zapachów i bakterii. 

Czym jest i jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które filtruje powietrze, zatrzymując m.in. szkodliwy pył, drobnoustroje czy zarodki pleśni. Dzięki temu poprawia jakość powietrza w wybranych pomieszczeniach. Z uwagi na zastosowanie można wyróżnić oczyszczacze domowe i przemysłowe. Te pierwsze zapewnić mają czyste powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych, przez co powinny charakteryzować cichą pracą i atrakcyjnym wyglądem. Urządzenia przemysłowe wykorzystywane są na dużych powierzchniach i budowach. Aspekty wizualne w tym przypadku schodzą na dalszy plan.

Mechanizm działania większości domowych oczyszczaczy powietrza jest bardzo prosty. Za pomocą wbudowanego wentylatora urządzenie zasysa zanieczyszczone powietrze, które przepływa przez filtry i wydmuchiwane jest do otoczenia. Dzięki regulacji obrotów sterować można ilością filtrowanego powietrza oraz poziomem hałasu. W zależności od modelu urządzenia mogą być zastosowane różne filtry i czujniki. Powietrze może być także równocześnie nawilżane i jonizowane. Niektóre urządzenia wyposażone są także w lampę UV-C, która sterylizuje powietrze z patogenów. 

Jakie zanieczyszczenia może usunąć oczyszczacz powietrza? 

Oczyszczacze powietrza automatycznie kojarzą się z okresem jesienno-zimowym, smogiem i koniecznością eliminacji unoszącego się w powietrzu pyłu. Zanieczyszczenie tego typu dostaje się do pomieszczeń poprzez ciągi wentylacyjne, nieszczelne drzwi i okna oraz podczas wietrzenia pomieszczeń. Oczyszczacze powietrza radzą sobie także w innych sytuacjach, dlatego są osoby, które używają tych urządzeń przez cały rok. Oczyszczacz może poradzić sobie również z:

  • cząsteczkami kurzu,
  • roztoczami i drobnoustrojami,
  • alergenami,
  • bakteriami,
  • nieprzyjemnym zapachem.

Na co zwracać uwagę wybierając oczyszczacz powietrza do domu?

Domowy oczyszczacz powietrza opisuje szereg parametrów, a liczba urządzeń dostępnych na rynku nie ułatwia prawidłowego wyboru. Kluczowym elementem jest wydajność, która mówi nam, ile powietrza przefiltruje urządzenie w ciągu jednej godziny. Dobrze, żeby przepływ powietrza był przynajmniej trzy razy większy od objętości pomieszczenia, która wyrażona jest w m3/h. Warto zwrócić też uwagę na zastosowane filtry i przemyśleć wybór modelu usuwającego pył zawieszony PM2,5. 

Ważnym aspektem, szczególnie w obliczu pracy zdalnej, jest poziom hałasu generowany przez domowy oczyszczacz powietrza. Urządzenie powinno być wyposażone w kilka trybów pozwalających dostosować wydajność i natężenie szumu do bieżących potrzeb. Część oczyszczaczy powietrza oferuje zdefiniowane przez producenta ustawienia np. ograniczające hałas podczas snu, kiedy nie powinien przekraczać on poziomu 25 dB. 

Jeśli zależy nam dodatkowo na jonizacji, lampie UV-C i nawilżeniu powietrza to trzeba sprawdzić, czy urządzenie oferuje takie rozwiązania. Warto też zweryfikować, w jakie czujniki wyposażony jest oczyszczacz, co pozwala sprawdzić od razu temperaturę czy wilgotność powietrza. Dużym ułatwieniem jest także aplikacja mobilna, dzięki której możemy sterować urządzeniem ze smartfona. Dobrze jest się kierować nie tylko początkową ceną urządzenia, ale także kosztami eksploatacji. Dlatego trzeba sprawdzić, jaka jest dostępność, żywotność i cena filtrów oraz jaki jest pobór prądu oczyszczacza powietrza.  

Oczyszczacz powietrza do domu – który wybrać?

Pierwszą propozycją jest oczyszczacz powietrza zaliczający się do kategorii urządzeń budżetowych, co nie oznacza, że urządzenie to nie spełni naszych oczekiwań. Xiaomi Mi Air Purifier 3H kosztuje około 600 zł i potrafi poradzić sobie z zanieczyszczeniami nawet w 48-metrowych pomieszczeniach. Urządzenie to posiada czujniki temperatury, wilgotności, zapachów i pyłu PM2,5. Oczyszczacz powietrza wskazuje poziom zużycia filtrów, wyposażony jest w tryb nocny, a wszystkim sterować można przez aplikację mobilną. Szacowany roczny koszt filtrów to około 300 zł. Xiaomi Mi Air Purifier 3H wyposażony jest również w czytelny ekran dotykowy. 

W przedziale cenowym do 2000 zł wartą rozważenia propozycją jest oczyszczacz powietrza Ideal AP 30, który może pracować w pomieszczeniach do 45 m2. Urządzenie generuje bardzo niski poziom hałasu zaczynający się od 26 dB i cechuje się niskim zużyciem energii. Oczyszczacz powietrza wyposażony jest w nowoczesny jonizator powietrza Plasma Wave, a także posiada tryb nocny, wskaźnik zużycia filtrów i tryb automatyczny. Szacowany roczny koszt filtrów to 220 zł. Ideal AP 30 można kupić w cenie około 1.600 zł. 

W kategorii oczyszczaczy powietrza do 3.000 zł króluje Sharp KC-G50EUW. Urządzenie to sprawdzi się idealnie w pomieszczeniach do 38 m2 i wyposażone jest dodatkowo w jonizator i nawilżacz. Model ten charakteryzuje wyjątkowa kultura pracy – poziom hałasu w trybie nocnym to zaledwie 19 dB. To jedno z najbardziej energooszczędnych urządzeń na rynku. Na niskich obrotach potrafi zużyć zaledwie 5W. Kolejnym atutem jest bardzo długa żywotność filtrów wynosząca aż 10 lat. Oczyszczacz Sharp KC-G50EUW kosztuje około 2.600 zł.   

Jak sfinansować zakup oczyszczacza powietrza do domu?

Oczyszczacze powietrza potrafią odczuwalnie wpłynąć na jakość życia, a wykorzystanie ich w domach i mieszkaniach jak najbardziej ma sens. Trzeba przy tym pamiętać, że jedno urządzenie zapewni powietrze wolne o pyłów i innych zanieczyszczeń tylko w pomieszczeniu, w którym pracuje. Dlatego warto wybrać urządzenie łatwe do przenoszenia lub zdecydować się na zakup kolejnego. Rozpiętość cenowa jest szeroka i każdy powinien znaleźć oczyszczacz powietrza dopasowany do swoich możliwości i potrzeb. 
W sytuacji, kiedy nie dysponujemy odpowiednią kwotą, to z powodzeniem możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy na oczyszczacz powietrza. Podobnie jak przy wyborze samego urządzenia, warto porównać ze sobą finansowe propozycje banków. W tym celu może być pomocna porównywarka kredytów pozwalająca na szybkie sprawdzenie najlepszych na rynku ofert. Dzięki temu można cieszyć się jednocześnie czystym powietrzem w domu i niską miesięczną ratą.