Kilka prostych sposobów na bycie bardziej eco

eko

Ekologia – moda czy sposób na życie?

Coraz częściej słyszy się o tym, jak nasze codzienne wybory wpływają na planetę – hasła takie jak „zero waste” czy „jestem eco” pojawiają się także w social media. Szczególnie młodzi ludzie żywo interesują się tym tematem. Nie jest to jednak zwykła moda, która szybko przeminie – zmiany klimatu i zanieczyszczenie Ziemi to realny problem, o którym mówią naukowcy. Przyszłość planety jest w naszych rękach, a zielona ziemia powinna być jednym z priorytetów. Co więc robić, żeby swoim postępowaniem nie niszczyć środowiska? Ekologia nie jest wcale taka trudna, jak może się wydawać – liczą się małe gesty o dużym znaczeniu!

Bardziej ekologiczne zakupy

Nie mamy wpływu na to jakie produkty znajdują się na sklepowych, w jakie zostały zapakowane materiały i z jakich produktów zostały zrobione. Możemy jednak dokonywać bardzie świadomych ekologicznie wyborów. Pierwszym krokiem może być rezygnacja z jednorazowych foliowych toreb na rzecz płóciennych lub papierowych. Świeże owoce, warzywa lub pieczywo możemy pakować do specjalnie do tego przeznaczonych wielorazowych woreczków. Kolejnym aspektem ekologicznych zakupów są nasze wybory – zamiast kiści bananów lub pomidorów wybierajmy pojedyncze – chronimy je w ten sposób przed zmarnowaniem. Troszkę mniej kształtne warzywa nadal mają ten sam smak i wartość odżywczą – dlaczego więc odrzucać je tylko ze względu na wygląd? Jeżeli dany produkt występuje w dwóch wersjach – w opakowaniu szklanym i plastikowym, bardziej ekologicznym wyborem jest ten w szkle.

Małe zmiany w domu

Wszyscy wiemy, że odpady należy segregować i każdy zna kolory pojemników do tego przeznaczonych. Co jeszcze można zrobić, by nasz dom był bardziej eco? Przede wszystkim oszczędzajmy wodę i energię – cieknący kran można naprawić, a wychodząc z pomieszczenia zgaśmy światło. Jeśli mamy dostęp do ogródka lub balkonu, warto posadzić tam rośliny kwiatowe – wesprzemy w ten sposób walkę o pszczoły, których populacja z roku na rok maleje. Również w naszej możemy zmienić kilka rzeczy – zamiast używania folii spożywczej do przechowywania żywności, możemy zainwestować w woskowijki (bardziej kosztowna opcja) lub po prostu przykryć miskę talerzem. Dobrze w tej roli sprawdzą się także wielorazowe pojemniki z zamknięciem. 

A co z szafą?

Istnieje również sposób na bardziej rozsądne podejście do mody. Zanim kupimy nowe spodnie czy koszulkę zastanówmy się, czy naprawdę są nam one potrzebne. Również materiał, z którego są zrobione ubrania, ma znaczenie – patrząc na metki warto zwrócić uwagę, czy jest tam wypisany jeden rodzaj włókien. Materiały z mieszanych włókien nie nadają się do recyklingu. Kolejnym sposobem na ubieranie się w stylu zero waste są wyprawy do sklepów z używaną odzieżą – dajemy w ten sposób drugie życie ubraniom, które nadal nadają się do użytku. Często można tam znaleźć prawdziwe perełki!

eco

Czy to naprawdę takie trudne?

Zmiana stylu życia wymaga czasu – nie musimy od razu rzucać się na głęboką wodę, możemy dążyć do celu małymi krokami. Nawet najmniejsze zmiany mają duże znaczenie, dlatego warto wprowadzać stopniowe zmiany w swoich wyborach i decyzjach.

Więcej o eco https://epicgirl.pl/